[PRZEDPREMIEROWA RECENZJA PATRONACKA] Z choinki urwane – antologia zimowa
Dopiero co była jesień, a Kreatywny Team (i Phee) wczoraj już ubrał choinkę! Po ciężkim tygodniu postanowiłyśmy włączyć odpowiednią playlistę, a wino otrzymane od Mikołaja pod poduszkę umiliło nam walkę z lampkami, ozdobami oraz kotem, który pierwszy raz w życiu widział na drzewku coś innego, niż swoje łapska.
Wtapiając się w odpowiedni klimat, nie mogłam odpuścić lektury czegoś, co całkowicie rozkręci atmosferę coraz szybciej zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Antologia „Z choinki urwane” to zbiór opowiadań kilku autorek, które mieszają najróżniejsze gatunki, nadając im zupełnie nowe znaczenie. Bohaterowie przedstawieni nam w każdej opowieści są wyjątkowi, a jednak każdy znajdzie w nich cząstkę siebie. To nie jest tylko zbiór słodkich opowieści oraz cudów. Cała paleta emocji oraz różnych wydarzeń czyni ją naprawdę wyjątkową.
W „Grze o Gwiazdkę” Justyny Sosnowskiej witają nas wszystkie istoty, utożsamiane z duchem Świąt. Lekki akcent humorystyczny oraz wątek niezgody, rozwiązany przez dziecko zagubione w Złotych Tarasach to idealny wstęp do całej antologii, który sprawi, że czytelnik zostanie z książką na dłużej.
„Zasłona Mrozu” napisana przez Katarzynę Onyśków opowiada o Colette i Olivierze, którzy mają spędzić cudowne kilka tygodni z dala od wszystkiego w górach. Autorka w idealny sposób opisywała emocje bohaterów oraz opowiadała o ich przeszłości, doprowadzającej ich w miejsce bez odwrotu, gdzie wreszcie należy podjąć starannie planowane wcześniej decyzje.
„Sekret Przeznaczenia” Anny Czekaj to opowiadanie, które pochłonęło mnie bez reszty. Devnar musi zmierzyć się ze swoją przeszłością oraz teraźniejszością, a czytelnicy poznawali jego największe tajemnice oraz… przekleństwo. Wciągnięta w mroźny, zimowy klimat nawet nie zauważyłam, jak dotarłam do końca, które bardzo mnie zaszokowało.
Justyna Wojsz w „Mikołaju w Opałach” rozładowuje napiętą atmosferę, oferując… kłopoty samego Mikołaja! I chociaż z pozoru wszyscy uważają go za Świętego, staruszek musi wytłumaczyć się z niezłego towaru oraz udowodnić, kim tak naprawdę jest. Spotyka na swojej drodze prawdziwych niedowiarków, którzy nie pozwolą mu odlecieć na saniach zbyt łatwo.
Główny bohater „Kolędy Jednej Miłości” autorstwa Marleny Sychowskiej to mężczyzna z niewiarygodnym wręcz pechem w życiu. Tomasz jest samotny, a cały Świat daje mu złe znaki i przypomina o nieszczęściu… w szczególności, że zaproszony został na ślub swojej byłej narzeczonej. Obietnica z przeszłości nie daje mu innego wyjścia, jak wreszcie wziąć byka za rogi. Podczas jazdy trafia na potrzebującą pomocy drogowej Magdę. Ta przypadkowa znajomość owocuje jednak więcej niż tylko jednym spotkaniem.
„Wigilijne Życzenie Zakrystiana Zaremby” Małgorzaty Niemtur to przejmująca opowieść o zaginionym chłopcu oraz bolesnej przeszłości. Zakrystian Zaremba po pasterce odwiedza grób zmarłej w lutym tego samego roku żony i wyznaje jej, jak przejęty jest losem kilkulatka. Poszukiwania na własną rękę pomagają rozwiązać tajemnice oraz przynoszą mężczyźnie spokój, o którego braku sam nie był świadomy.
„Gdzie Dwoje Się Kłóci” Anny Dziedzic opowiada o relacji nastoletnich Jasona McCullery’ego i Sonnette Pellington. Wycieczka szkolna na narty oraz popisy to idealne podłoże do dobrego romansu od nienawiści do miłości. Dogryzanie sobie podczas górskich przygód oraz wybryki to coś, co powinno wprawić czytelników w przyjemny nastrój.
„Cudu nie będzie” Emi Korel to opowieść o nieco osamotnionej Annie. Kobieta przed laty wynajęła pokój u starszego małżeństwa, uciekając od swojej przeszłości. Jednak ona dopada ją o wiele szybciej niż bohaterka przypuszczała. Odrobina tajemnicy oraz dreszcz strachu powodują u czytelnika gęsią skórkę i dają niezapomniane przeżycia.
„Strażniczka serca zimy” napisana przez Barbarę Granops w idealny sposób zamyka antologię nieco przygnębiającym akcentem. Anna spędza Święta z rodziną i dobrze się bawi. Jak dobra ciocia opowiada siostrzeńcom bajkę, która jednak nie jest aż tak daleka rzeczywistości. To opowieść o bezgranicznej miłości oraz poświęceniu w pogoni za szczęściem.
Debiut Wydawnictwa Osobliwego składa się z opowiadań na bardzo wysokim poziomie. Napisane przyjemnym stylem oraz z cudowną oprawą graficzną idealnie zapowiadają klimat Świąt. Stanowić on może również fajny prezent pod choinkę dla każdego wielbiciela krótkich form i tematycznych antologii. Gorąco go polecamy i odsyłamy na stronę Wydawnictwa, gdzie już dziś możecie zamówić swój egzemplarz.
1 comments
Gratuluję serdecznie patronatu.
OdpowiedzUsuń