[PRZEDPREMIEROWO] Historia Wilków – Emily Fridlund


Dzisiejsza recenzja stworzona została przez Emmę oraz Novę Smith, które po wysłuchaniu opinii Liki skusiły się na sięgnięcie po Historię Wilków. Rozsiądźcie się wygodnie; mamy dziś o czym porozmawiać, ponieważ jest to pozycja dosyć… ostra oraz poważna. 

Główną bohaterką jest mieszkająca w Whitewood Madeline, którą poznajemy jako czternastolatkę przykładającą niesamowitą wagę do opisów, drobnych rzeczy oraz zachowań innych. Widać, że mamy do czynienia z drugim dnem, a czytając dalsze strony, doszłyśmy do wniosku, iż jest to dziewczynka wykazująca skłonności dziecka autystycznego. Ogromną wagę przykłada tematowi tytułowych Wilków, a dokładnie białych, do których ciekawość ciągnie ją na każdym kroku; w szkole, gdzie wybrane są one jako obiekt referatu dotyczącego uciekinierów z czasów wojny w Wietnamie, jak i w wolnym czasie, gdy zainteresowanie dziewczynki wzbudzone zostało wypchanym zwierzakiem w Centrum Natury Służb Leśnych. Wie o nich naprawdę dużo, co jest kolejną cechą, wykazywaną przez dzieci z autyzmem, które na dany temat, będący obiektem ich zainteresowań, wiedzą bardzo wiele. Czytając między wierszami, można zauważyć, jak wielkie znaczenie symboliczne mają wspomniane wilki, gdzie oznaczają one dzikość, lojalność oraz rodzinne wartości społeczne. Wszystkie wyżej wymienione cechy pasują do naszej postaci, która właśnie tego desperacko pragnie; wolności, która jest odbierana przez pełnych obaw matkę oraz ojca, jak i lojalności i wartości w rodzinie. 



Mam na imię Madeline, ale w szkole nazywano mnie Lindą, Komuchem albo dziwadłem. 

Madeline jest określana na wiele sposobów; raz zwracano się do niej pełnym imieniem, innym razem za pomocą skrótów takich jak Linda albo Mattie. Jej matka pochodzi z Kansas i jest ona postacią dosyć specyficzną, ponieważ zachowuje się, jakby zawsze widziała w córce owoc własnych grzechów. Bardzo chciała bowiem stworzyć ją na swoje podobieństwo, jednak czuła niemoc za każdym razem, gdy dziecko nie spełniało jej oczekiwań. Sytuacja materialna rodziny jest naprawdę słaba; w domu było zimno, a Madeline nie miała nawet własnego pokoju, nie mówiąc już o dobrym ani przytulnym łóżku. Mimo to jednak umiała ona znaleźć piękno w nawet najmniejszych sytuacjach oraz rzeczach materialnych. Jej rodzice mają wiele za uszami; na początku byli dziećmi kwiatów, jednak potem przeszli na chrześcijaństwo, a wnioskując po licznych męczenniczych zachowaniach matki dziewczynki, jesteśmy skłonne założyć, że zmiana ta nastąpiła w wyniku poczęcia głównej bohaterki, skaranej wcześniej wspomnianym autyzmem. Nie akceptowana w domu, z trudem adaptowała się w szkole, gdzie również uważano ją za dziwaczkę. Odbiegała od rówieśników również pod względem nowoczesności, trzymana pod anty-technologicznym kloszem oraz postrzegana jako osoba zacofana i żyjąca w zupełnie innych czasach niż jej rówieśnicy. 


Styl autorki jest dość chłodny, momentami odczuwa się wrażenie, jakby zdania były ucięte, a łączył je jedynie chaos. Uważamy to za zabieg celowy, który idealnie oddawał klimat całej powieści. Jest to jedna z tych pozycji, w której nie ma co liczyć na wyszukane porównania oraz pełne lukru opisy.  Początkowo nudna i niezachęcająca lektura przerodziła się w pełną tajemnic i smutku historię, opowiadaną oczami dorosłej już kobiety, mającej za sobą ogromny bagaż doświadczeń. Cały jej klimat przypomina nam Alaskę, gdzie jest ciemno, zimno oraz dość nieprzyjemnie. Nie zawsze bowiem trafia się na pełne kwiatów oraz udogodnień powieści. Historia Wilków jest idealnym przykładem tego, jak poprawnie stworzyć boleśnie realne prace oraz jednocześnie ukazujące rodziny, bardzo różniące się od tych, żyjących w pierwszym świecie pozornie znanych wszystkim Stanów Zjednoczonych.



OPIS: Dorastanie może być trudne i bolesne, zwłaszcza w świecie, który z każdej strony odrzuca młodego człowieka. Co by było, gdyby czternastoletnia Madeline zwana Lindą wychowała się w normalnej rodzinie, dobrze znała swoich rodziców i miała pewność, że jest dla nich najważniejsza na świecie? A gdyby w szkole znalazła bratnią duszę wśród rówieśników i mądrego mentora wśród nauczycieli? Wreszcie, co by było, gdyby do domu po drugiej stronie jeziora wprowadziła się zwykła rodzina? Odpowiedzi na te wszystkie pytania muszą pozostać nieoczywiste. Rodzice dziewczyny, buntując się przeciw systemowi, wychowywali ją w komunie, lecz nie poświęcili jej wystarczająco dużo uwagi i uczuć. Rówieśnicy w szkole konsekwentnie Lindę odrzucali i dręczyli w nieprzyjemny sposób. Kiedy więc w domu po drugiej stronie jeziora zamieszkali nowi sąsiedzi, którzy od początku okazali jej sympatię i akceptację, Linda poczuła się, jakby od zawsze była jedną z nich. Wkrótce zaczęła opiekować się ich synkiem – czteroletnim Paulem. Gdy dziewczyna zapragnęła utwierdzić się w przekonaniu, że nareszcie znalazła swoje miejsce, okazało się, że musi zmierzyć się z czymś mocno osobliwym, stanąć twarz w twarz z tajemnicą i dokonać wyboru, którego konsekwencje będą dla niej nie do przewidzenia.




TytułHistoria wilków
Autor:  Emily Fridlund
Ilość stron: 320
Wydawnictwo: Editio
Kategoria: fantastyka, fantasy, science fiction
Wydanie: 3 lipca 2019


Za możliwość przeczytania oraz recenzji dziękujemy wydawnictwu:

Billedresultat for editio logo wydawnictwo



5 comments

  1. Dobrze, że fabuła się rozkręciła i pojawiły się pewne tajemnice.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeszcze się zastanowię nad lekturą tej książki. 😊

    OdpowiedzUsuń
  3. Słyszałam o tej książce na zagranicznych YouTubach już jakiś czas temu i od tego czasu czekam na polskie wydanie. Będę czytać :)

    OdpowiedzUsuń